Dwa kolory krakowskiej łącznicy

Krakowska łącznica Zabłocie-Krzemionki to jedna z inwestycji, które w latach 2015-2020 przyczyniły się nie tylko do poprawy komunikacyjnego funkcjonowania miasta, ale także wpisały się w estetykę Krakowa - miasta łączącego ze sobą nowoczesność i tradycję. Wyrazisty, niebieski kolor przeplatający się z neutralną bielą zostały wybrane nieprzypadkowo. Kolorystyczna koncepcja Krakowa zakłada wybór tych dwóch barw.

Estetyka równie istotna

ŁącznicaGłównym celem łącznicy Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki jest lepsze skomunikowanie stolicy Małopolski z południem kraju. Dzięki jej budowie pociągi zarówno aglomeracyjne, regionalne, jak i dalekobieżne, skróciły czas przejazdu z Krakowa Płaszowa do Skawiny, Oświęcimia i Zakopanego o 15-20 minut.

Ale wykonawcy łącznicy Zabłocie-Krzemionki wzięli pod uwagę także kwestie estetyczne. Zdecydowali się ozdobić łącznicę wyrazistym niebieskim kolorem na przemian ze stonowaną bielą. Powstał projekt wpisujący się w obecną wizję Krakowa – miasta europejskiego, którego twórcy wiedzą, że wszystkie jego elementy powinny tworzyć jedną, spójną całość.

Ostateczny efekt można podziwiać tutaj.

Niebiesko-biały Kraków

Kolorystyczna koncpecja Krakowa opiera się na kolorze niebieskim i białym. Wybór barw wynika z szerszego Programu Strategii Promocji Miasta Kraków na lata 2016-2022. W ramach programu powstało nowe logo miasta. Wykorzystując współczesne możliwości grafiki, w niebieski, uproszczony plan miasta wpisano biały kwadrat i biały napis ‘Kraków’. Koncepcja jest prosta, ale charakterystyczna i pokazująca to, jakim miastem jest stolica Małopolski – łączącym kulturowe dziedzictwo z nowoczesnością.

Jednak stworzenie logo to tylko podstawa, scalenie pozostałych działań. Opracowana została cała strategia wizualna miasta. W 2013 roku opracowano plan ujednolicenia wyglądu pojazdów komunikacji miejskiej. Od tego czasu krakowskie autobusy i tramwaje maluje się według ściśle określonych zasad.

Od 1 do 7 czerwca 2020 roku Kraków rozświetlała niebiesko-biała iluminacja na kładce ojca Bernatka. Na niebiesko zaświeciła się także wieża telewizyjna na Krzemionkach. Do pojazdów komunikacji miejskiej przyczepiono biało-niebieskie flagi. Powiewają one na tramwajach i autobusach również w inne istotne dla Krakowa święta, na przykład 19 marca w dzień obchodów święta patrona Krakowa św. Franciszka.